Leoprdgekk

ltalnos lers.
A leoprdgekk a Kzel-Keleten, Irn keleti rsztl Pakisztnon s Afganisztnon t szaknyugat-Indiig terjedt el. Ezen terletek szikls, ksivatagos, flsivatagos terletein terjedt el.
Teljes hossza maximum 25 cm, br egyes forrsok 30 cm-es rekordpldnyokrl is beszmolnak. Az tlagos hossz 20-25 cm krl van. Ms gekk alcsaldokkal ellenttben, a szemhjas gekkk (Eublepharinae) lbain tapadlemezek helyett vkony, karmos ujjak vannak, ezenkvl mozgathat szemhjjal rendelkeznek, gy kpesek a pislogsra. Pislogskor az emlskkel ellenttben, az als szemhj mozdul felfel.
Klasszikus pettyes sznezetk csak felnttkorra alakul ki, a fiatal pldnyok srga-barna keresztsvosak. A svok a kor elrehaladtval felszakadoznak, s ivarrett korukra elrik jellegzetes foltos mintzatukat. A foltok minden pldnyra jellemzek, nincs kt teljesen egyforma mintzat egyed. A termszetben elssorban a klasszikus, vad sznvltozat jellemz, de a hobbillatknt val tartsa sorn mra szmtalan vltozatot tenysztettek ki.
Els rnzsre nincs jelents eltrs a kt ivar kztt, de kis hozzrtssel knnyen megllapthat az adott egyedek neme.
A hmek robusztusabb megjelensek, nagyobbak a nstnyeknl, fejk szlesebb.
 |

|
Hm gekk anlis tjka |
Nstny gekk anlis tjka |
Aktivitst napnyugtakor kezdi, jszakai letmdot folytat. A sivatagos terleteken, ahol termszetes lhelye tallhat, a nappali forrsg miatt sok llny jjeli letmdra vltott, gy cskkentvn a tlzott felmelegedst s vzvesztst. Nappal sziklk repedseiben, kvek alatt, kvek al sott regekben hsl. jjel indul tpllkszerz portyra, amikor kisebb rovarokat, lrvkat, pkokat s egyb zeltlbakat zskmnyol. Tpllkt apr fogaival aprtja, de a tevkenysg nem nevezhet igazn rgsnak. Tpllkukat gyakran egszben nyelik le.
A leoprdgekk przsi idszaka gy prilis , mjus kzt van . A hm s a nstny mikor prosodtak a nstny egy hnapon bell lerakja kt lgy hj hosszks tojst egy regben vagy a homokban .A fiatal gekkok ltalban stt barna cskozottal kelnek ki , s majd idvel a cskozottsg elhalvnyul , s helykbe pttyk s foltok jelennek meg.
Tartsa
A leoprdgekk npszer terrriumi llat. Hossz-hossz vekig lehet dekoratvan berendezett otthonnak lakja, s szeld mivoltval nyomban rabul ejti mg a hllktl egybknt irtz ember szvt is.
Ha kedvet kapunk a leoprdgekk tartshoz, felttlenl teljestennk kell nhny alapvet ignyt. Az els teendnk termszetesen beszerezni a szmra legmegfelelbb terrriumot. Amennyiben fiatal, frissen kelt llatot sikerl szereznnk, akkor elegend egy 40x20x30 cm nagysg frhelyrl gondoskodnunk. Ez a mret nagyjbl 15 cm-es nagysgig, vagyis mintegy ngy hnapos, esetleg flves korig felel meg a clnak. Ezutn nagyobb terrriumot kell ptennk neki, amely vgleges lakhelyl szolgl majd. Ennek minimlisan 70x30x30 cm-esnek kell lennie. Ha egy fiatal pr, illetve kt nstny gekknk van, akkor lnyeges, hogy kln-kln terrriumokban helyezzk el ket, gy elejt vve a verekedsnek, illetve, hogy az ersebb llat elnyomja a msikat. Kt hmet soha ne tartsunk egy terrriumban. A padozatot sder-homok keverkvel clszer bortani, nagyjbl t cm vastagsgban. Ez egyrszt termszeth, msrszt biztostja az egszsges emsztskhz elengedhetetlen homokot, apr kavicsokat. Br emberrel szemben igen szeld jszgok - leszmtva a kicsik kezdeti flnksgt - mgis, felttlenl ignyelnek egypr biztos bvhelyet ahol meghzhatjk magukat, visszavonulhatnak. Ezek lehetnek lapos kermiabarlangok, flbetrt virgcserepek, vagy nagyobb szikladarabok, amelyekbl fldalatti rejtekhelyet alakthatunk ki. Fontos hogy stabil legyen a menedk.A kvetkez alapvet ignyk, hogy lladan legyen a terrriumban egy lapos kis tl, amely mindig friss vzzel szolgl nekik. Jl szellztt, szraz levegt ignyelnek, amit legegyszerbben gy biztosthatunk, ha a terrriumuk egyik oldalra, valamint tetejre szellzrcsot ptnk be. A leoprdgekk termszetes lhelyn lland forrsg van, csak a tli hnapokban van ersebb lehls. Ezrt frhelynek ftst gy kell kialaktanunk, hogy 26-32'C legyen nappal a hmrsklet, jjel pedig 18-22'C. Az jszakai hmrsklet teht megfelel egy norml szobnak, ilyenkor sem vilgtani, sem fteni nem kell. Napkzben azonban 12 rs vilgtsrl, ftsrl kell gondoskodnunk, amit egy norml izzval, a szoba hmrsklettl fggen 25 -100 wattossal, meg is oldhatunk.Az egszen fiatal llatokat ktnaponta etessk, mely akr csipeszrl is trtnhet. Ennek elnye, hogy mindig tisztban lehetnk vele, mennyit evett kedvencnk, mert a tartsan rossz tvgy esetleges betegsgre hvhatja fel figyelmnket. Az tlapjukon tcsk, sska, cstny, gyszbogrlrva, rzsabogrlrva szerepelhet, de idnknt lisztkukacot s viaszmoly hernyt is be lehet iktatni az trendbe a vltozatossg kedvrt.
fejleszts alatt...
|