A Szakllas agma

ltalnos lers
Ausztrlia kzps, illetve keleti rszn (a Simpson-sivatag s a Nagy Artzi-medence vidkn) honos; a fves pusztkat, illetve a flsivatagi krlmnyeket kedveli. Hatalmas elterjedsi terlete az oka annak, hogy ez a legvltozatosabb ausztrliai agmafaj.
Teljes hossza elrheti az 55 cm-t; ennek mintegy 55%-a az egyenletesen vkonyod farok. Teste enyhn laptott, ehhez kpest a tsks kinvseket hord fej meglepen nagy: szles s robusztus. A fejn a pikkelyek kisebbek.
Felfokozott izgalmi llapotban nyelvcsontja segtsgvel erteljesen kifeszti torkn a szakllt s tskit, a szjt pedig szlesre ttja. Ilyenkor a torokpikkelyek igen dz klst klcsnznek neki, s kzben testt is felfjja, amitl szinte kr keresztmetszetv vlik. A test kt oldaln nv tskesor ilyenkor szintn kimered, felgaskodik.
Szemei kicsik, a szemdombok kidudorodnak. Dobhrtyja jl lthat.
Erteljes vgtagjai les karmokban vgzdnek. Sznezett jelentsen befolysoljk lhelynek krnyezeti viszonyai.
A nemek kls jegyeik alapjn elg nehz megklnbztetni – gyakorlott terraristk erre a preanlis s femorlis prusok alapjn kpesek. A hmek ltalban kiss lnkebb sznek, fejk valamivel nagyobb.

|

|
Nstny:A faroktnl, a farok irnyban, kzpen
elhelyezked dudor lthat. |
Hm: Dupla hemipnisz lthat. A farokt kt oldaln
elhelyezkedik kt hosszanti dudor.
|
Tbb sznvltozata ismert, ezek kzl leggyakoribb a szrks, barns sznezet, de vannak srga, vrs s – ritkn – zld pldnyok is. A vrs szn tbbnyire csak az llat fejn tnik fel; a tiszta vrs agma ritka. Cltudatos tenysztssel szmtalan sznvltozatot hoztak ltre: mr az albin vltozat is megjelent a kereskedsekben.Nappali llat. Rovarokat, zldsg- s gymlcsflket egyarnt eszik. Felfalja a kisebb ktlteket s gykokat, gy sajt fajtrsait is.A fogsgban nevelt llatoknl mr a fiatal pldnyok is kialaktjk rangsorukat, s idvel a dominns hm befolysa egyre n. A vitkat a mells lbak emelgetsvel, karkrzsre emlkeztet mozdulatokkal, a test felfvsval s gyakori fejblogatssal oldjk meg. A rendkvl ritka „csatk” rvid ideig tartanak, s br hevesnek tnnek, sosem jrnak srlssel. Az alulmaradt egyed fejt a fldhz nyomva adja meg magt.A przani kszl hm fejvel temesen blogatva, lbt emelgetve kzelti meg a kiszemelt nstnyt. Ha az hajland przani, akkor mells lbait jobbra-balra emelgetve megkerli a hmet, lehasal, s megemeli farkt, hogy klokja szabadd vljon.A przs utn a nstny egyre kevesebbet eszik, majd teljesen abbahagyja az evst. A tojsraks eltt mr jl lthat a testben elhelyezked tojsok krvonala. Nhny nappal a tojsraks eltt a nstny alkalmas helyet keres a fszeknek. Olyan mly reget s, hogy abban knyelmesen elfrjen. Rvid pihens utn lerakja tojsait, majd betemeti a gdrt, s fejvel ledngli a fellaztott talajt. A fiatalabb nstnyek 6–12 tojst raknak, az idsebbek 15–25-t. A tojsok mintegy 3 centimter hosszak s 1,5 centimter szlesek, tmegk 7–8 gramm.A tojsok 28–29 C hmrskleten 75–80 nap alatt kelnek ki; normlis esetben 28 rn bell. A kis gykok a tojshjat apr tojsfogukkal trik fel; a kicsik 7,5–8,5 centimter hosszak s jval sttebbek szleiknl.
Tartsa
Egy kt felntt llatnak mr legalbb 120 cm 60 cm 60 cm-es terrrium kell. A terrriumban nappal 28–35 C, jszaka 20–22 C az optimlis. A nappali hmrsklet legyen lland! A stkrez helyen legyen melegebb 35 C-nl, de azrt ne sssk meg az llatot! Az els idben, amg a helyet meg nem szokja, ne zaklassuk! Aljzatnak optimlis a 5–10 centimternyi kvarc- vagy grnithomok, de megfelel a finom akvriumi sder is. Legyen bent nhny mszhat fag, s megfelel mret bvhely is kell.Ajnlott tpllkai (a fiatal llatoknak fleg rovarok, majd egyre tbb nvnyi anyag):tcsk, pk, gyszbogr, herny, fldigiliszta, salta, petrezselyem, paradicsom, tk, bzacsra, pitypang, alma, eper, mlna stb. + kiegszt vitamin s svnyi anyagok.
Ellenjavallt: a spent, nem j mert megkti a kalciumot, s ne adjunk tl sok saltt, mert kicsi a tprtke!
Mivel ezek a gykok gyorsan nnek, a kalciumhiny knnyen fejldsi rendellenessgekhez, majd az llat pusztulshoz vezethet.
fejleszts alatt.....
|